14
A bútoraink öltöztetik fel otthonunkat, és a kárpitanyag kiválasztása kulcsszerepet játszik abban, hogy a végeredmény tartós, szép és kényelmes legyen.
De hogyan találjuk meg a számunkra ideális bútorszövetet? Nézzük meg, mire érdemes odafigyelni vásárlás előtt!
Mi is az a bútorszövet?
A bútorszövet (más néven kárpitanyag) az a textil vagy műszálas anyag, amellyel a bútorokat – kanapékat, foteleket, székeket – bevonják. Nemcsak esztétikai, hanem funkcionális szerepe is van: védi a bútort a kopástól, foltoktól, és persze kényelmet is ad.
Mire figyelj a választásnál?
1. Használati igény
Gondold át, hogy milyen terhelésnek lesz kitéve a bútor. Napi használat (nappali kanapé, étkezőszék): erősebb, kopásálló anyag szükséges (pl. mikroszálas szövet, vastag pamut, textilbőr). Ritkább használat (vendégszoba, díszpad): itt választhatsz finomabb, érzékenyebb anyagokat is, mint pl. egy alacsonyabb Martindale értékű szövet.
2. Kopásállóság (Martindale érték)
A Martindale-teszt megmutatja, mennyire ellenálló az anyag a dörzsöléssel szemben.
15 000 alatti: ritka használatra
15 000–30 000: normál otthoni használatra
30 000 felett: intenzív, mindennapi igénybevételre is tökéletes
3. Anyagtípus
Természetes szálak (pamut, len, gyapjú): kényelmesek, légáteresztőek, de érzékenyebbek a foltokra.
Műszálas anyagok (poliészter, akril): strapabíróbbak, könnyebben tisztíthatók.
Kevert szövetek: ötvözik a természetes anyagok kényelmét és a műszálak praktikumát.
Napjainkban a bútorszövetek 90%-a teljes mértékben műszálas összetételű, de tapintásában egészen természetes hatású.

4. Szennyeződéstaszító és vízlepergető kezelés
Ha kisgyermeked vagy háziállatod van, érdemes olyan anyagot választani, ami könnyen tisztítható, és speciális felületkezeléssel rendelkezik.
5. Szín és minta
Világos színek tágítják a teret, de érzékenyebbek a foltokra.
Sötét vagy mintás szövetek jobban elrejtik az apróbb szennyeződéseket.
Gondolj a meglévő lakberendezési stílusra is: modern, klasszikus, bohém? Az anyag textúrája, mintázata sokat hozzáadhat az összhatáshoz.
6. Komfort és tapintás
Nem csak a szemeddel választasz – tapints meg minél több szövetet! Egy szép, de érdes anyag a mindennapokban kényelmetlenné válhat. 2025-ös év nagy visszatérő slágere lett a buklé. De megjelentek az egészen pihe-puha, selymes tapintású bútorszövetek is.


7. UV-állóság
Ha a bútor közvetlen napfény éri, fontos, hogy a szövet jó fényállósággal rendelkezzen, különben gyorsan kifakulhat. Most már nagyon jó minőségű, kifejezetten kültéri szövetek léteznek, melyek általában vízlepergetők is. Kerti kiülőkre, medence mellé napágyra ideális választás. Anyagösszetétel alapján itt is két alapanyagot emelnék ki: Olefin és Dralon szálas szövetek.
Dralon: A DRALON egy nagyon strapabíró, akril szállakból font, teflonnan bevont, nagyon jó vízlepergető képességű alapanyag kifejezetten kültéri használatra kifejlesztve. Már 1950-es években elkezdték gyártani, azóta folyamatosan fejlesztik. Azon túl hogy nagyon jó kopásállósságú, kifejezetten “ígénytelen” textília: könnyű tisztítani, nem penészesedik, és nagyon gyorsan szárad. UV álló – Kopásálló – Nem bolyhosodik – Penészálló – Folttaszító – Víztaszító
Olefin: Az OLEFIN anyag gyakorlatilag egy szintetikus polipropilén anyag, melyet már az 1950-es évek végén előállítottak. Alacsony nedvszívóképessége miatt gyorsan szárad. Könnyű, strapabíró valamint nagyon jól bírja a napot, így előszeretettel használják a kültéri kiülők kárpitozásán túl például árnyékolóknak és napernyőkhöz.

A tökéletes bútorszövet kiválasztása nemcsak esztétikai, hanem funkcionális döntés is. Ha figyelembe veszed a használat módját, az anyag tulajdonságait és az otthonod stílusát, hosszú távon is örömöd leled majd a választásban.
Nálunk széles bútorszövet-kínálatból választhatsz – ha segítségre van szükséged, szívesen adunk tanácsot a legjobb anyag kiválasztásához – Bútorszövetek – Függönyország – Új Otthon Lakástextil Minőség jó áron!